Vaikų profilaktinis skiepijimas – saugus būdas apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų
2022-05-02
Vaikų profilaktinis skiepijimas – saugus būdas apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų

Paskutinę balandžio mėnesio savaitę minint Europos imunizacijos savaitę, svarbu atkreipti dėmesį į vaikų profilaktinį skiepijimą. Todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas kviečia tėvelius:

  1. Peržiūrėti savo vaikų skiepijimo istoriją, atsiverčiant Skiepijimo pažymėjimą (pasą) arba e-sveikatoje esančią informaciją pagal žemiau pateiktą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (toliau – Kalendorius).
  2. Įsitikinti, kad Jūsų vaikas yra paskiepytas visomis vakcinomis, nurodytomis Kalendoriuje.
  3. Jeigu vaikas nėra paskiepytas pagal Kalendorių, kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl individualaus skiepijimų plano sudarymo ir užtikrinti vaikų apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų.
  4. Pasitarti su savo šeimos gydytoju dėl rekomenduojamų skiepų, kurie nėra įtraukti į Kalendorių arba pakartotinių skiepų, jeigu jau atėjo laikas.
  5. Jeigu dar turite abejonių dėl skiepijimų aktualumo, ar kitokių klausimų, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, gydytoją infektologą ar kitą patikimą specialistą. Nepalikite neišspręstų klausimų.

Skiepijimas – tai saugus būdas apsaugoti žmones, ypač kūdikius ir mažus vaikus, nuo gyvybiškai pavojingų užkrečiamųjų ligų ir riboti jų plitimą visuomenėje. Skiepijimas kasmet padeda išsaugoti 2 milijonus gyvybių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, skiepijimo mastas, leidžiantis valdyti užkrečiamąsias ligas, yra ne mažiau kaip 90–95 proc. paskiepytų vaikų. Nacionalinėje imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programoje Lietuvoje numatyti pagrindiniai tikslai: valdyti, mažinti sergamumą, protrūkių tikimybę, pašalinti ir išnaikinti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas (tymai, raudonukė); užtikrinti skiepijimo saugumą, efektyvumą ir prieinamumą. Siekiamuose rezultatuose numatyta išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo apimtis visoje šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės ne mažesnes kaip 95 proc

Lietuvoje pagal Kalendoriuje nustatytus terminus vaikai gydymo įstaigose yra nemokamai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Už šiuos skiepus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų sumoka ligonių kasos. Dėl nemokamos vaikų vakcinacijos reikia kreiptis į vaiko šeimos gydytoją. Į Kalendorių įtrauktos vakcinos nuo ligų, kurios gali reikštis sunkia forma, kilti komplikacijų ar net sukelti mirtį. Šis kalendorius yra paruoštas atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, vaikų profilaktinių skiepijimų tęstinumą ir užkrečiamųjų ligų epidemiologinę situaciją Lietuvoje. Pastaraisiais metais sumažėjus vaikų profilaktinio skiepijimo apimtims, atsiranda daugiau susirgimų ligomis, kurias galima valdyti profilaktiniais skiepais. Būkime atsakingi ir apsaugokime visuomenę nuo gyvybiškai pavojingų užkrečiamųjų ligų, profilaktiškai skiepijant vaikus.

Parengė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai.


Nuorodos